На 05.11.2013 г. от 17.00 ч. в читалнята на Регионална библиотека „Светослав Минков” се проведе представяне на издателската дейност и последният издаден от библиотеката биобиблиографски указател „Светозар Евтимов Захариев”.
През 1968 год. е основан отдел “Краезнание” на РБ “Св. Минков” – Перник, като една от първостепенните задачи е събирането, съхраняването на информация от всички области на знанието и предоставянето й на широк кръг от потребители. Изработването на различни по форма и съдържание библиотечни издания се оказва една от най-успешните форми за информиране на многобройните читатели. Така библиотеката се утвърждава, като най-голямото документално хранилище и основен справочно-библиографски, краеведски и информационен център на територията на областта.
Издателската дейност включва около 100 библиографски издания. По съдържание и тематика те обхващат различни отрасли на знанието и различни актуални проблеми. Една част от тях са посветени на обществено-политическия и стопанския живот, на образованието и културата, на литературата и изкуството. Не са малко заглавията за историята на Пернишкия край, за живота и делото на видни партийни, обществени и културни дейци и писатели. Читателското предназначение на библиографските издания е с широк диапазон – от ученика до специалиста. Разнообразието от библиографски издания включва - био-библиографии, методични и юбилейни сборници, тематични и препоръчителни указатели и дипляни, пътеводители, краеведски библиографски издания, библиотечни уроци, персоналии.
Поради проблеми от финансов характер издателската дейност спира за известно време. През 2005 година библиотеката възстановява своята издателска дейност с отпечатването на биобиблиографски указател - Елена Огнянова. Той обхваща максимално пълно творчеството й , като български фолклорист и етнограф. Следващо издание през 2007 г. е библиографският указател – 50 години Дворец на културата, който го представя в исторически и съвременен аспект. През 2010 г. е издаден биобиблиографския указател – Славчо Чанев, който обхаваща максимално пълно литературното и публицистично творчество на автора излязло за периода 1974-2009 г. През същата година излиза и критико-библиографското изследване „90 години Общински драматичен театър „Боян Дановски” – гр. Перник, което обхваща периода от създаването на театъра през 1919 г. до 2009 г. включително. В края на 2010 година е отпечатан биобиблиографски указател съставен по повод шестдесетгодишнината на Иван Тасов – Гюров. Биобиблиографията обхваща публикациите на Иван Ерулски публикувани от месец май на 1973 г. до 2009 г. включително. През 2011 г. факт е отпечатването на библиографско изследване „Кракра – крепостта и времето”. То включва 319 записа на книги, части от книги и публикации в периодични издания от 1943 г. до 2011 г. включително. През 2012 г. е издаден библиографски указател – Международен фестивал на маскарадните игри „Сурва” – Перник. Той е първото самостоятелно библиографско изследване на литературата за маскардните игри за периода 1939-2011 г. Следвайки добрата практика през 2013 година библиотеката издава биобиблиографски указател – посветен на 80 годишнината на Светозар Захариев.
Подготовката и изработването на настоящият биоблиографски указател бе предизвикано от опита да се представят пълно и цялостно публикациите от и за Светозар Захариев. Включените библиографски записа имат хронологичен обхват от месец март 1959 г. до 2012 г. включително. Обект на библиографския указател са публикации в печата, публицистични, исторически и художествени творби на Светозар Захариев.
При издирването на материалите са използвани автоматизираните база данни на: Народна библиотека „Св. св. Кирил и Методий; Серия 5 и 6 „Летопис на периодичния печат” на Текущата национална библиография; Каталозите и картотеките на Регионална библиотека „Светослав Минков”, интернет, както и личен архив на Светозар Захариев.
Публикациите са прегледани “ De visu“ и при необходимост са анотирани. Библиографските записи са съобразени с изискванията на действащите в България стандарти, а именно с: БДС 15419-82 «Библиографско описание на книгите»; БДС 17269-91 „Библиографско описание : Аналитично описание на съставни части от публикации в книжни материали“; Международен стандарт за библиографско описание на електронни ресурси и ISBD (NBM) Международен стандарт за библиографско описание на некнижни материали.
В библиографските записи е избегнато повторението на автора в областта на авторската отговорност, освен в случаите, когато е съавтор. Библиографският указател съдържа 373 библиографски описания на документи подредени хронологично. Всички записи са номерирани във възходящ ред, а поредните им номера са използвани в показалците към указателя. Заглавията на периодичните издания и сборниците, в които са поместени документите, са дадени в курсив.
Материалът е систематизиран в пет основни раздела – „Книги”, “Публикации в части от книги и сборници”, „Публикации в периодични издания”, „Литература за Светозар Захариев” и „Публикации в ИНТЕРНЕТ”.
Предговора към изданието е на проф. Марин Ковачев, който е преподавател във Великотърновския университет, от 1998 г. е председател на Съюза на краеведите в България, както и на единственото краеведско списание у нас „Архив за поселищни проучвания”. Автор е на много публикации и книги, признат е за най-големия теоретик по въпросите на краезнанието.
За да се осигури обратната връзка при информационното търсене, както и по-бързата и качествена информация, към указателя са приложени следните показалци:
Указателят се допълва и от именен показалец, показалец на книгите, сборниците и периодичните издания. Към библиографията е включена и цветна фотогалерия.
Снимки от събитието |